نذری و ظروف غذای یکبار مصرف آلومینیومی

در ماه ‌های محرم و صفر و ایام عزاداری بسیاری از افراد انواع غذا و مواد خوراکی‌ مختلفی را به عنوان نذری، توزیع می‌کنند. دغدغه بسیاری از این افراد، توزیع مناسب این مواد غذایی است. بهترین راه حل برای توزیع غذا بهداشتی، استفاده از ظروف یکبار مصرف است. امسال با همه گیری ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، بیش از پیش ضرورت استفاده از ظروف یکبار مصرف به چشم می خورد. ما در این مقاله می خواهیم درباره این ظروف و فواید آن صحبت کنیم.

نذری در ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

 

مزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف

امروزه استفاده از ظروف یکبار مصرف در بسیاری از مکان‌ ها رواج پیدا کرده است. افزایش جمعیت و سرعت در امور از عوامل تاثیرگذار در استفاده از این ظروف به شمار می رود. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام از آن ها دارای فواید و مزایای مخصوص به خود را دارند. استفاده از مواد گوناگون در این محصولات سبب شده است که مصرف کننده بتواند انتخاب های گوناگونی داشته باشد. انواع این ظروف عبارتند از

  • ظروف یکبار مصرف پلاستیکی
  • ظروف یکبار مصرف آلومینیومی
  • ظروف یکبار مصرف فومی
  • ظروف یکبار مصرف کاغذی
  • ظروف یکبار مصرف گیاهی

برخی از این ظروف دارای استحکام و دوام بالایی هستند و بعضی دیگر به راحتی شکسته و خرد می شوند. بعضی از آن ها دارای شفافیت هستند و برخی دیگر کدر بوده و غذای درون آن دیده نمی شود. به ویژگی های هر کدام از انواع این ظروف در بخش بعدی می پردازیم.

ویژگی های انواع ظروف یکبار مصرف

همانطور که اشاره کردیم خصوصیات و ویژگی های ظرف های یکبار مصرف با جنس های مختلف، با هم متفاوت است. شما با توجه به مواد خوراکی که می خواهید در آن سرو نمایید، می توانید انتخاب های متنوعی داشته باشید. به عنوان مثال مواد غذایی شما سرد است یا گرم، مایع است یا جامد به هر گونه که باشد، شما گزینه های متعددی در پیش روی خود دارید.

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

شاید اولین ظروف یکبار مصرفی که وارد بازار شد، ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بوده است. این ظروف به سبب سبکی و قیمت پایین آن طرفداران بسیاری دارد. شما می توانید انواع برنج و خورشت و یا انواع مایعات را در این ظروف توزیع نمایید. یکی از معایب این ظروف استحکام پایین آن است. ظرف یکبار مصرف پلاستیکی ممکن است در موقع حمل و نقل به راحتی شکسته و غذای داخل آن بریزد. از دیگر معایب ظروف پلاستیکی، ترکیب آن ها با مواد خوراکی داغ است. بسیاری از کارشناسان تغذیه اعتقاد دارند که این ظروف در اثر حرارت، مواد مضری را وارد مواد غذایی کرده و باعث به خطر افتادن سلامت مردم می شود. از دیگر مضراتی که ظرف های یکبار مصرف پلاستیکی دارند، آلوده کردن محیط زیست است. این ظروف به سبب اینکه تجزیه نمی شوند، برای محیط زیست ضرر دارند.

 

ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

 

ظروف یکبار مصرف فومی

ظرف یکبار مصرف فومی نیز به سبب سبکی و ارزان بودن دارای طرفداران بسیاری است. در این ظرف ها می توانید انواع خوراکی سرد و گرم، مایعات و جامدات را سرو کنید. تنها مشکل این ظروف را می توان استحکام پایین آن ها به شمار آورد.

ظروف یکبار مصرف گیاهی

یکی از ظروف یکبار مصرفی که در سال های اخیر وارد بازار شده است، ظرف های یکبار مصرف گیاهی است. این ظروف در جهت رفع مشکل آلودگی محیط زیست توسط ظروف پلاستیکی، به بازار آمدند. پایه مواد سازنده این ظروف گیاهی بوده و به راحتی در محیط زیست تجزیه می شوند.  ممنوعیت استفاده از مواد خوراکی داغ در این ظرف ها وجود ندارد و همه نوع مواد خوراکی را می توانید به عنوان نذری در این ظروف توزیع نمایید. بالا بودن قیمت این ظروف تنها نقطه ضعف آن ها محسوب می شود.

ظروف یکبار مصرف گیاهی

 

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و توزیع نذری

یکی دیگر از انواع ظرف های یکبار مصرف، ظروف آلومینیومی هستند. ظروف یکبار مصرف آلومینیومی از دوام بالایی برخوردار بوده و حمل ونقل مواد خوراکی در آن ها بسیار آسان است. محتویات آن ها تا مدت ها گرم می ماند و بر خلاف ظروف یکبار مصرف دیگر می توانید آن ها را بر روی شعله مستقیم قرار داده و غذای درون آن را گرم نمایید.

 

ظروف یکبار مصرف آلومینیومی و توزیع نذری

 

از ویژگی های منحصر به فرد ظرف های آلومینیومی می توان به سبک بودن ان اشاره کرد. اگر قصد دارید در روزهای محرم و صفر نذری بدهید، بهتر است برای بهداشتی بودن و سالم بودن غذا از انواع ظروف یکبار مصرف آلومینیومی استفاده کنید. چراککه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به دلیل این که با غذاهای گرم واکنش می دهد، نمی تواند انتخاب خوبی برای این روزهای خاص باشد.

جمع بندی  

این روزها به دلیل گسترش مشغله افراد و استفاده از غذاهای بیرون از منزل طبیعی است که بسیاری از تولید کنندگان مواد غذایی در تلاش باشند تا غذایی با کیفیت و خوش طعم را به دست مشتریان خود برسانند. در برخی از ایام مانند روزهای محرم و صفر که بسیاری از افراد نذری می دهند، استفاده از انواع ظروف یکبار مصرف بیشتر از همیشه دیده می شود. از این رو اگر قصد دارید در این روزها، مجلس عزاداری داشته باشید، بهتر است علاوه بر توجه کردن به برگزاری مجلس عزاداری به کیفیت و نوع ظروف یکبار مصرف استفاده شده در این مجالس نیز توجه کنید. پیشنهاد ما استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی است، چراکه این ظروف کاملا بهداشتی، مقاوم و سازگار با طبیعت بوده و می تواند طعم غذا  و گرمای آن را تا مدت های طولانی ثابت نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست