برای نگهداری از ظروف آلومینیومی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

فلز آلومینیوم یک فلز مهم در جهان به شمار می آید، و کاربردهای زیادی در صنعت و مصارف افراد داخل جامعه دارد. فلز آلومینیوم از سبک ترین فلزات در دنیا معرفی شده است، و در صنایعی مثل حمل و نقل، حمل و نقل ریلی، هوا و فضا، فولاد و غیره کاربرد های گوناگونی دارد. فلز آلومینیوم جزو فلز های سبک و بسیار انعطاف پذیر در جهان است. رنگ این نوع فلز، رنگ نقره ای براق مایل به خاکستری است و این نوع فلزها بسیار کاربردی و پرطرفدار هستند. ظرف های آلومینیومی انواع مختلفی از جمله ظرف آلومینیومی دو پرسی، ظرف آلومینیومی تک پرسی و ظرف آلومینیومی نیم پرسی دارد.

انواع ظروف آلومینیومی

تاریخ کشف فلز آلومینیوم

این فلز به وسیله ی یک فرد اهل کشور دانمارک، به اسم هانس کریستین ارستد، که فیزیکدان و همینطور شیمیدان بود، کشف شد. در روم باستان، از این فلز در صنعت رنگ سازی استفاده می کردند. آلومینیوم سومین عنصر فراوان در پوسته کره زمین است. آلومینیم فلزی بسیار نرم، سبک و بسیار مقاوم به شمار می آید. آلومینیوم رنگی نقره ای مایل به رنگ خاکستری دارد. این فلز بسیار منعطف بوده و به راحتی با اعمال هر نیرویی تغییر شکل می دهد. ۱۴ فلز خالص در دنیا وجود دارد، که چگالی آن ها کمتر یا مساوی ۴.۵ سانتی متر مکعب است، از بین این نوع فلزات، فلز آلومینیوم اهمیت تجاری بسیار فراوانی دارد.

چند کاربرد مهم فلز آلومینیوم

آلومینیوم یکی از بهترین فلزات سبک موجود در جهان است، که کاربرد متعدد و گوناگونی در بسیاری از صنایع دارد، که باعث می شود که این فلز را بسیار پرکاربرد و پر طرفدار بشود. برخی از کاربردهای گوناگون فلز آلومینیوم برای بشر دستاورد بسیار زیادی داشته است، که قصد داریم در این بخش به آن ها اشاره کنیم.

  • بسیاری از وسایل آشپزخانه مثل قاشق، چنگال، و ظروف دکوری که در آشپزخانه قرار گرفته اند، همه آن ها از فلز آلومینیوم ساخته شده اند.
  • برای مصارف بسته بندی مثل انواع ورق های آلومینیومی، قوطی های آلومینیومی، انواع ظرف های آلومینیومی و غیره کاربرد فراوان دارد.
  • در دکور خانه ها و انواع مجالس مثل انواع کمد ها، ساخت روکش و پایه های صندلی ها و جاکفشی ها نیز آلومینیوم کاربرد زیادی دارد.
  • کاربردهای گوناگون و متنوعی در صنعت ساختمان سازی مثل انواع درب ها، دیوار پوش ها، و همچنین تزیین کناره های پایه های ستون های دیوار و غیره دارد.
  • به خاطر انتقال حرارت و گرمای زیاد، کاربرد زیادی در خطوط الکتریکی دارد.

چند نکته مهم برای استفاده از ظروف آلومینیومی

ظرف های آلومینیومی به عنوان رسانای گرمایی مورد استفاده قرار می گیرند. قابلمه هایی که از جنس آلومینیوم ساخته می شوند را به صورت دستی شست و شو بدهید و از گذاشتن آن ها در ماشین های ظرفشویی خودداری کنید. در هنگام استفاده کردن از اینگونه ظروف، از کف گیر و ملاقه فلزی استفاده نکنید، زیرا به شدت بر روی آن ها خط و خطوط ایجاد می کند. با این کار محتوای فلزی که درون ظرف وجود دارد، به درون ماده غذایی رفته که این امر به شدت برای سلامتی ضرر دارد.

استفاده از ظروف آلومینیومی

نکات کلیدی نگهداری مواد غذایی در ظروف آلومینیومی

برای اینکه از ورود فلز آلومینیوم به غذا جلوگیری کنید، مواد غذایی را در یک پوشش مناسب نگهداری کنید. از پختن غذاهای قلیایی ، نمکی و اسیدی در ظروف آلومینیومی پرهیز کنید زیرا این کار باعث سیاه شدن ظروف می شود. البته این تغییر رنگ و سیاه شدن تغییری روی کیفیت غذا، ایجاد نمی کند. سبزی های برگی شکل و غذاهای اسیدی و نمکی مثل مرکبات، ریواس و گوجه فرنگی را نباید در ظروف آلومینیومی قرار بدهید، چون بیشترین آلومینیوم را به غذا منتقل کرده و باعث نفوذ زیاد آلومینیوم به مواد غذایی می شوند. در بعضی مناطق آب حاوی مواد قلیایی و مواد معدنی بوده که احتمال دارد، روی سطوح ظرف های آلومینیومی رسوب کند.

چند نکته مهم استفاده از ظروف آلومینیومی

افرادی که به صورت روزانه از ظرف های آلومینیومی که هیچ پوششی ندارند استفاده می کنند، در واقع هر روز ۳.۵ میلی گرم فلز آلومینیوم را وارد بدن خود کرده و زیان و آسیب فراوانی را متحمل می شوند. از آنجایی که بسیاری از داروهای معمولی با آلومینیوم ساخته شده اند، سازمان بهداشت جهانی بر اساس تخمینی که زده است، وارد شدن ۵۰ میلی گرم به بدن یک بزرگسال ضرری ندارد. برای مثال یک قرص آنتی اسید یا مشابه آن، ۱۰ الی ۲۰ میلی گرم آلومینیوم را در خود دارد. این موضوع به قدری مورد توجه قرار گرفته که، بسیاری اعتقاد دارند باید از مصرف داروهای حاوی آلومینیوم و همچنین خمیر دندان هایی دارای آلومینیوم باید پرهیز بشود. به هیچ وجه نباید در ظروف آلومینیومی آب را در داخل آن ها بجوشانید، زیرا این کار باعث ورود مواد غذائی و آلومینیوم به داخل غذا می شود.

نکات مهم استفاده از ظروف آلومینیومی

 

جمع بندی

همانطور که گفتیم آلومینیوم کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان سازی، در ساخت وسایل آشپزخانه مثل چنگال و ساخت ورق های آلومینیومی دارد. فلز آلومینیوم جزو ۱۴ فلز کاملا خالص موجود در دنیا است، که بسیار منعطف و سبک بوده. رنگ این فلز نقره ای درخشان متمایل به خاکستری است. موقع استفاده از این ظرف ها به هیچ وجه از وسایلی مانند کف گیر یا چاقو استفاده نکنید، زیرا روی این ظرف ها خط و خش افتاده و شکل ظاهری این ظروف زشت می شود. از سرخ کردن یا پختن غذاهای قلیایی و یا اسیدی(که اغلب دارای مزه ترش هستند) در ظروف آلومینیومی پرهیز کنید زیرا رنگ ظرف شما به رنگ سیاه تغییر می کند. از یک پوشش مناسب برای ظروف آلومینیومی استفاده کنید تا از ورود مولوکول های آلومینیوم به داخل غذا جلوگیری شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست